piątek, 24 października 2014

Najdziwniejsze gatunki literackie


Termin gatunku literackiego może kojarzyć się bardzo szkolnie, kiedy to gnębieni przez polonistów poznawaliśmy ich niezliczoną ilość, a co najgorsze wymagano rozróżniania ich, a to już było nie do pomyślenia. A gdyby wtedy powiedziano mi, że przyda mi się to przy wyborze książki w księgarni, a nie w odróżnieniu Makbeta od Stanisława Wokulskiego? Też by to do mnie nie przemówiło. Teraz ma, o jakże ma znaczenie.

Typowe gatunki literackie wchodzą w skład rodzajów literackich, wśród których wyróżnia się epikę, lirykę i dramat. Żeby naświetlić i odświeżyć licealną pamięć wymienię kilka najbardziej znanych, aby przybliżyć o czym w ogóle mowa.

Do epiki, która w większości zapisywana prozą, posiada fabułę, narratora i świat przedstawiony (czas i miejsce akcji, bohaterów i całokształt przedstawionego świata) zalicza się: powieść, nowelę, opowiadanie, baśń, legendę i pamiętnik. W skład liryki charakteryzującej się subiektywnym monologiem ukazującym przeżycia wewnętrzne podmiotu lirycznego zaliczamy: balladę, fraszkę, hymn, pieśni, psalmy, ody i treny. Ostatnim rodzajem jest dramat, który w głównej mierze tworzony jest w celu realizacji na scenie i wyróżnia się: dramat, komedię i tragedię.

Obecnie gatunek literacki kojarzy się z rodzajem opowieści przedstawionej w książce. Tzn. kupując książkę, pierwsze co robię wybieram dział, w którym będę szukał czegoś co lubię. A książki mogą być kryminalne, obyczajowe, przygodowe, sensacyjne, fantastyczne, psychologiczne, historyczne, thrillery, romanse, dla młodzieży, dla dzieci czy modne ostatnio Young Adult.

A teraz pora na sedno sprawy, czyli dziwactwa w gatunkach literackich. Próżno szukać takich nazw jako tytułów regałów w księgarniach. Co o nich sądzicie?

Facecja, Gazel, Haiku, Izbornik, Jajkatekara, Kodycyl, Lepiej, Paszkwil, SF&F.


Jest ich o wiele, wiele więcej. Wybrane przeze mnie mają dziwne nazwy lub kojarzą się z czymś innym niż gatunek literacki. Wyjaśnienie pozostawiam bardzo dociekliwym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz